Mendoza Partida و BAX Studio سونای هنری را در موزه فنلاند تکمیل کردند


بازدیدکنندگان موزه هنرهای معاصر گوستا سرلاچیوس در مانتتا، فنلاند، می‌توانند در این مجموعه سونا و سالن استراحت کنار دریاچه که توسط Mendoza Partida و BAX Studio طراحی شده است، استراحت کنند.

سونای هنر جدیدترین افزوده شده به موزه است که از زمان گسترش اولیه آن در سال 2014، به دنبال ارائه تجربه ای برای بازدیدکنندگان بوده است که مناظر، هنر و معماری را گرد هم می آورد.

تصویر بیرونی سونا هنر
سونا هنر توسط Mendoza Partida و BAX Studio طراحی شده است

معماران مستقر در بارسلون هکتور مندوزا و مارا پارتیدا از ،وج مندوزا، همراه با بوریس بیزان از BAX Studio، در سال 2011 برنده یک مسابقه بین المللی برای گسترش موزه اختصاص یافته به ارائه مجموعه هنری گوستا سرلاچیوس (1876-1942)، صاحب یکی از بزرگترین صنایع کاغذ فنلاند.

خلاصه برای سونا هنر این بود که همان منطق و حساسیت را در ساختم، که اهمیت سونا را در فرهنگ سنتی فنلاند تجلیل می کند، اعمال کند.

تصویر بیرونی از سونا هنری در محیط کنار دریاچه آن
این موزه علاوه بر موزه هنرهای معاصر گوستا سرلاچیوس در مانتتا است

مندوزا و پارتیدا به Dezeen گفتند: «بنیاد Serlachius به دلیل حمایت از هنر و فرهنگ فنلاند شناخته شده است.

“سونا ،صر بسیار مهمی در فرهنگ فنلاند است و سونای هنری جدید ادامه سفر هنری خواهد بود، اکنون در مقیاسی بسیار خانگی و صمیمی.”

ع، نمای بیرونی سونای هنر
این بنا فرمی زاویه دار و هندسی دارد

این ساختمان در بخش ج،ی پارک که موزه را احاطه کرده است، در نقطه ای قرار دارد که به دلیل نزدیکی به آب و چشم اندازهای شفاف از سراسر دریاچه انتخاب شده است.

یک مسیر بازدیدکنندگان را به سمت سونا هدایت می‌کند، سونا که تا حدی در چشم‌انداز تعبیه شده است، بنابراین تا نزدیک شدن نهایی بیشتر از دید پنهان است.

این بنا بر روی ازاره ای از سنگ مصنوعی قرار گرفته است که بر اتصال آن به زمین تاکید دارد. دیوارهای حائل به شکل دهی فضاهای داخلی کمک می کنند و پاسیوهایی را ایجاد می کنند که نور و مناظر را معرفی می کنند.

تصویر بام سبز در سونا هنر
معماران از موادی استفاده ،د که تکمیل کننده سایت بود

در طول پروژه، معماران متریال و پرداخت‌هایی را انتخاب ،د که فضای درون فضاها را بهبود می‌بخشد و حسی صمیمی‌تر و خانگی ایجاد می‌کند.

معماران توضیح دادند: “ما می خواستیم چیزی بیش از یک ساختمان ارائه دهیم، تجربه ای شخصی که در آن حواس پنج گانه ما توسط هنر و طبیعت احاطه شده است.” “ساختمان پس‌زمینه آن تجربه است، و بنابراین راه‌حل‌های خاص و مادی بودن بخشی ذاتی از راه‌حل است.”

نماهای بتنی هنر سونا با استفاده از قالب با الگوی عمودی مخطط ایجاد شده است. الگویی از شکاف‌های نامنظم یک پوشش بافتی ایجاد می‌کند که بر ارتباط بصری با درختان مجاور تأکید می‌کند.

ساختار چوبی سبک وزن برای ایجاد ظاهری طبیعی در داخل انتخاب شده است که به ارتباط ساختمان با جنگل اطراف کمک می کند.

مندوزا و پارتیدا افزودند: “سونای هنر به زمین ،بیده است و بنابراین مادیات بیرونی آن جامد است.” “سپس، در فضای داخلی، چوب به ،وان یک ساختار و به ،وان تکمیل، به یک ،صر مرتبط تبدیل می شود.”

تصویر بیرونی ورودی بتنی
این سازه در منظره ساخته شده است

برنامه داخلی شامل یک اتاق سونا، یک ،مت رختکن و یک سالن و فضای غذاخوری است.

حجم های متمایز اختصاص داده شده به هر عملکرد با یکدیگر و با فضاها و نماهای بیرونی مربوطه مرتبط می شوند.

تصویر داخلی سونای چوبی
سونا در بلندترین ،مت ساختمان قرار دارد

،مت پانسمان در سایت تعبیه شده است و بیشتر از دید پنهان است و حس صمیمی تری به آن می بخشد. برای رسیدن به سونا، بازدیدکنندگان از یک پاسیو در فضای باز که معماران برای تداعی دهلیز یک معبد رومی ساخته اند، قدم می زنند.

خود سونا در یک حجم بلند و استوانه ای قرار دارد که تنها بخشی از ساختمان است که از دور قابل مشاهده است. شکل اتاق حس اجتماع و برابری را ایجاد می کند، به طوری که تمام ،مت های نشیمن از ذغال های داغ مرکزی گرمای ی،، دریافت می کنند.

تصویر داخلی یک سالن استراحت
این ساختمان همچنین دارای ،مت های استراحت است

یک ،صر پیوندی، منطقه تغییر را به سالن سخاوتمندانه و همه کاره متصل می‌کند، که می‌تواند در طرح‌بندی‌های متنوعی برای مطابقت با عملکردهای مختلف سازماندهی شود.

این سالن دارای یک سقف طاقدار است که برای ایجاد حس ارتفاع و تداوم به فضا طراحی شده است. پنجره ای به طول هشت متر که از یک طرف اتاق را می پوشاند، منظره ای به سمت دریاچه و چشم انداز فراتر از آن را قاب می کند.

تصویر داخلی یک محل ملاقات و غذاخوری
پنجره‌های بزرگ چشم‌اندازی از دریاچه مجاور را فراهم می‌کنند

فضای ناهار خوری دارای فضایی برای مزه ، شراب است که دارای یک میز دایره ای سفارشی شامل ماژول های متحرک است که می تواند در داخل یا خارج استفاده شود.

یک شومینه قرار گرفته در گوشه ای از سالن، مک، گرم و دنج را برای استراحت در کنار درهای شیشه ای فراهم می کند که این فضا را با تراس خارجی مجاور متصل می کند.

تصویر داخلی یک منطقه تغییر بتونی
پانل های الگوی عمودی خط دار نما در فضای داخلی ادامه دارد

استودیوی مندوزا و پارتیدا مستقر در بارسلون، امکانات فرهنگی و پروژه های مسکن را با هدف تقویت حس رفاه تجربه شده توسط کاربران خود طراحی می کند.

استودیو BAX توسط Bežan و Mónica Juvera رهبری می شود که با یک تیم بین المللی برای ارائه راه حل های معماری منسجم و مؤثری کار می کنند که غنای فضایی را همراه با ارتباط با زمینه موجود نشان می دهد.

سوناهای دیگری که به تازگی تکمیل شده اند عبارتند از یک سونای شناور در استکهلم که برای حرکت در پس زمینه در حال تغییر مجمع الجزایر و یک سونا و رستوران کنار دریاچه که مشرف به دریاچه سایما در فنلاند است، طراحی شده است.

عکاسی توسط مارک گودوین، Archmospheres.


منبع: https://www.dezeen.com/2022/12/12/mendoza-partida-bax-studio-art-sauna-finnish-museum/