Matharoo Associates خانه بتنی را در هند در اطراف حیاط می چیند


استودیوی هندی Matharoo Associates یک خانه بتنی در چنای با حیاط‌های داخلی و فضاهای چند لایه ایجاد کرده است که احساس وسعت را به سایت شهری فشرده خود می‌آورد.

با توجه به نوع شناسی حیاط معمولی برای این منطقه، خانه دارای یک “پوسته توخالی” از بتن با علامت تخته است که به صورت داخلی در اطراف یک منطقه نشیمن روشن و حیاط باغ باز می شود.

نمای بیرونی خانه بازی Cut Bend Fold در چنای
Matharoo Associates خانه بتنی Cut Bend Fold Play را ایجاد کرده است

استودیوی احمدآباد توضیح داد: «با وام گرفتن از ایده حیاط سنتی هند، حفره‌های بزرگی از درون حک شده‌اند که نور، هوا و سبزه کافی را به ارمغان می‌آورند. همکاران ماتارو.

“بزرگترین این زمین ها در قلب خانه قرار دارد و به طور یکپارچه در سطح زمین در داخل خانه گسترش می یابد – یک صفحه کف انعطاف پذیر باز از مناطق نشیمن خانه.”

نمای بیرونی خانه بتنی در هند توسط Matharoo Associates
این مکان شهری فشرده در چنای را اشغال می کند

Cut Bend Fold Play یک سایت جمع و جور با ابعاد 12.5 در 31 متر را اشغال می کند. ضمن ارجاع به زبان بومی محلی، Matharoo Associates اصول سنتی Vastu را نیز در طراحی گنجانده است.

Vastu یک سیستم سنتی معماری هندی است که چیدمان و جهت گیری فضاهای داخلی را دیکته می کند.

حیاط خانه بازی Cut Bend Fold در هند
خانه دارای حیاط است

ورود به خانه از طریق یک گذرگاه جانبی باریک در امتداد لبه آن است که از طریق درهای شیشه ای کشویی به داخل سالن و فضای غذاخوری با ارتفاع دوبل باز می شود.

در شمال فضای مرکزی یک منطقه نشیمن رسمی تر است، در حالی که در ج،، آشپزخانه به یک فضای پارکینگ و محل زندگی کارکنان متصل می شود که به طور مستقل قابل دسترسی است.

فضای داخلی خانه بتنی در هند توسط Matharoo Associates
نماهایی از حیاط ها از طریق دهانه ها قاب شده اند

در طبقه اول، سه اتاق خواب در اطراف یک حیاط کوچک در سطح بالایی سازماندهی شده است. آنها از یک منطقه فرود با بالکن هایی که با نرده های مشبک ف،ی تکمیل شده اند، به فضای نشیمن مرکزی مشرف هستند.

دیوارهای بتنی، صفحه کف و راه پله به دور یکدیگر “تا می شوند” و “خم می شوند” و روزنه هایی ایجاد می کنند که نماهایی از حیاط ها و همچنین برآمدگی ها و نرده ها را نشان می دهد.

Matharoo Associates گفت: «با طبقه همکف تقریباً کاملاً عاری از ستون، سازه عمدتاً از بالا معلق است و به ،وان یک صفحه بتنی پیوسته در سه بعد رفتار می‌کند که خانه را در یک زنجیره بدون درز از فضا محصور کرده و به هم متصل می‌کند».

“هواپیماها برش می دهند، خم می شوند و تا می شوند تا تصور محسوسی از حرکت در خانه ایجاد کنند – ،یبی از ساختاری به ظاهر سبک، که در تعادل ظریف و نامطمئن قرار دارد و بازی می کند.”

مطابق با نمای بیرونی، بتن علامت گذاری شده با تخته کاملاً در فضای داخلی نمایان شده است و با حداقل یراق آلات و مبلمان و درها و انبارهای چوبی تیره تکمیل شده است.

پلکان ریخته گری شده در بتن ا،پوز
ساختار بتنی آن در سرتاسر نمایان است

Matharoo Associates توسط معمار Gur، Singh Matharoo در سال 1992 تاسیس شد و پروژه های قبلی این استودیو شامل خانه ای در احمدآباد با دیوارهای مرمری کشویی و چرخان است.

از دیگر خانه‌های بتنی در هند می‌توان به خانه آزمایش‌های بتنی در علی‌بگ توسط آتلیه طراحی سمیرا راتد و بتون بروت در احمدآباد توسط The Grid Architects اشاره کرد.

عکاسی توسط ادموند سامنر.


اعتبار پروژه:

معمار، طراح داخلی و منظر: همکاران ماتارو
تیم پروژه: گورجیت سینگ ماتارو، تریشا پاتل، علیزا مهناز، سادار بهداری
طراحی سازه: مشاوران رشاب
مشاور برق: Jit Engineering Services Ltd
مشاور HVAC: پانکاج دانکار و همکاران
مشاور لوله کشی: Aqua Utility Designs and Management Pvt. Ltd
پیمانکار عمومی: JK Constructions


منبع: https://www.dezeen.com/2022/12/23/matharoo-،ociates-cut-bend-fold-play-،use/