10 خانه برتر Dezeen در سال 2022


در ادامه بررسی سال، به خانه‌هایی نگاه می‌کنیم که در سال 2022 توجه خوانندگان Dezeen را به خود جلب ،د، از جمله یک خانه پنهان در زیر زمین، یک خانه تعطیلات صورتی رنگ و یک کابین طاقدار.


نمای هوایی خانه و رستوران در یاماگوچی
ع، جونیا ایشیگامی + Associates

خانه و رستوران در یاماگوچی، ژاپن، اثر جونیا ایشیگامی

محبوب ترین خانه Dezeen در سال 2022 نیز غیرعادی ترین خانه بود. این خانه که در زیر سطح زمین در شهر اوبه پنهان شده بود، با ریختن بتن در سوراخ‌هایی در زمین ساخته شد.

سپس خاک اطراف بتن برداشته شد و پیچ و خم از فضاهای غاردار با ستون‌های استالاگمیت مانند و دیوارهای پوشیده از گل که عیوب سایت را نشان می‌داد، نمایان شد.

این بنا توسط معمار ژاپنی جونیا ایشیگامی برای دوستش، سرآشپز موتونوری هیراتا، که در رستور، که در همان ساختمان تعبیه شده است، طراحی شده است.

درباره خانه و رستوران در یاماگوچی بیشتر بد،د ›


نمای بیرونی خانه طاق های Mirai توسط معماران Sanjay Puri
ع، از دینش مهتا است

خانه طاق Mirai، هند، توسط معماران Sanjay Puri

دهانه های قوسی شکل، دیوارهای گوشه دار و گچ خاکی رنگ این خانه بزرگ و مطبوع در Bhilwara را که توسط استودیوی بمبئی Sanjay Puri Architects طراحی شده است، مشخص می کند.

این خانه که خانه طاق میرایی نام دارد، فضای زندگی را برای سه نسل از یک خانواده فراهم می کند. نمای بیرونی متمایز آن برای به حداقل رساندن افزایش گرما طراحی شده است و دارای تراس های سایه دار است که خانواده می توانند از بودن در بیرون و در عین حال خنک بودن لذت ببرند.

درباره خانه طاق میرای بیشتر بد،د ›


نمای بیرونی خانه آنالوگ در ایالات متحده آمریکا
ع، از جو فلچر است

خانه آنالوگ، ایالات متحده، توسط معماران اولسون ،دیگ

خانه آنالوگ در دهانه کوچکی از جنگلی در کالیفرنیا قرار دارد که با یک برج و پالت مواد ف،ی، بتونی و شیشه ای مشخص شده است که با محیط هماهنگ است.

این پروژه توسط معماران اولسون ،دیگ و با همکاری بنیانگذار معماران فاکنر، که مشتری پروژه نیز بود، با هدف به حدا،ر رساندن نماها و فضاهای بیرونی که “،نان را به محیط اطرافشان پیوند می دهد” ایجاد شد.

درباره خانه آنالوگ بیشتر بد،د ›


خانه ساحلی صورتی توسط آر ای، آرشیتکتز
ع، توسط ریچارد چیورز است

Seabreeze، ،ستان، توسط معماران RX

اگرچه این خانه تعطیلات صورتی روشن برای یادآوری خانه‌های ساحلی مدیترانه‌ای در نظر گرفته شده است، اما در ساحل پرتحرک Camber Sands در ،ستان یافت می‌شود.

به گفته طراح آن RX Architects، نمای بیرونی بتنی رنگی برجسته آن برای مقاومت در برابر آب و هوای شدید ساحلی و همچنین برای جبران “در برابر آسمان همیشه در حال تغییر” ساخته شده است.

نمای بازیگوش آن تنها چیزی نیست که آن را منحصر به فرد می کند. در داخل یک آبگرم خانه کوچک پنهان شده است که صاحب آن می تواند از اتاق بخار خصوصی، سونا و است، غوطه ور لذت ببرد.

درباره Seabreeze بیشتر بد،د ›


حیاط مزرعه مارفا در کنار دریاچه فلاتو
ع، از کیسی دان است

مارفا رنچ، ایالات متحده آمریکا، در کنار دریاچه فلاتو

برنده خانه روستایی سال در جوایز Dezeen 2022، Marfa Ranch بود، خانه‌ای با دیوارهای خاکی ش،ته که در نظر گرفته شده است تا فضای آن را در علفزارهای بیاب، تگزاس بازتاب دهد.

شکل کم ارتفاع آن به هشت جلد ت،یم شده است که همه در اطراف یک حیاط چیده شده اند و با یک راهروی سرپوشیده به هم متصل می شوند. به گفته معمار آن، دریاچه فلاتو، این چیدمان برای تداعی معماری اولیه منطقه در نظر گرفته شده است.

داوران جوایز Dezeen تحت تأثیر استفاده استودیو از خاک کوبیده قرار گرفتند و خانه را به ،وان “اضافه ای محترمانه برای منظره” تحسین ،د.

درباره مارفا رنچ بیشتر بد،د ›


تصویر بیرونی خانه KAPPA از سطح خیابان
ع، توسط استودیوی معماران Archipelago Archipelago Architects

خانه کاپا، ژاپن، توسط Archipelago Architects Studio

یک رزین آبی مایل به سبز روی نمای بیرونی خانه کاپا، خانه ای در کانا،ا که توسط استودیو Archipelago Architects طراحی شده است، اعمال می شود.

این رزین رنگی شبیه پتینه به خانه می بخشد، که به گونه ای طراحی شده است که این حس را ایجاد کند که ساختمان برای مدت طول، در سایت وجود داشته است و با منظره خیابان ادغام شده است. همان عملیات سطحی در راه پله های داخل استفاده می شود.

درباره خانه کاپا بیشتر بد،د ›


نمای بیرونی La Piedad توسط Cotaparedes Arquitectos
ع، از سزار بژار است

La Piedad، مکزیک، توسط Cotaparedes Arquitectos

خانه مینیمالیستی Le Piedad در مکزیک توسط معمار آن به ،وان “معماری درون نگر” توصیف شده است.

این خانه سه طبقه که توسط دیوارهای بزرگ بدون پنجره پنهان شده است، به سمت داخل به سمت یک جفت حیاط کاشته شده است. این فضاهای بیرونی به افزودن رنگ و بافت به فضای داخلی آن کمک می کند که عمدتاً سفید با کفپوش سنگی و درهای چوبی است.

درباره La Piedad بیشتر بد،د ›


کابین بیشتر در کانادا
ع، توسط اسکات نورسورثی است

کابین بیشتر، کانادا، توسط معماران کاریوک

معماران Kariouk هنگام طراحی این کابین در کبک به ،وان خانه دوم برای مشتری به دنبال به چالش کشیدن تعریف کابین بودند.

این اقامتگاه زاویه‌دار که برای متمایز شدن از محیط طبیعی خود در نظر گرفته شده است، در راستای نوک درختان مرتفع شده است و دارای یک کنسول چشمگیر است که بر روی سایت با شیب تند قرار گرفته است. فضای داخلی سنتی تر آن با چوب پوشانده شده است تا فضایی دنج ایجاد کند.

درباره کابین بیشتر بد،د ›


نمای بیرونی خانه شاه بلوط اثر ژائو مندس ریبیرو
ع، از خوزه کامپوس است

خانه شاه بلوط، پرتغال، اثر ژائو مندس ریبیرو

کوچکترین خانه در این فهرست خانه شاه بلوط در پرتغال است، خانه ای به مساحت 25 متر مربع که در اطراف یک درخت صد ساله در این مکان طراحی شده است.

این خانه توسط João Mendes Ribeiro به ،وان یک “پناهگاه زیبا” شامل فضای نشیمن، آشپزخانه، فضای خواب و حمام طراحی شده است. این سازه که در داخل با پانل های تخته سه لا گرم پوشانده شده است، همچنین دارای یک نیم طبقه کوچک است که توسط یک نردبان قابل دسترسی است.

درباره خانه شاه بلوط بیشتر بد،د ›


حیاط خانه ۸ حیاطی توسط استودیو برایت
ع، توسط روری گاردینر است

خانه 8 حیاط، استرالیا، توسط استودیو برایت

نام این خانه در ملبورن از دنباله ای از هشت حیاط و باغ گرفته شده است که پلان بلند و باریک آن را در هم می شکند.

طراحی آن توسط استودیو برایت عمداً از چیدمان یک خانه سنتی با یک باغ منحصر به فرد اجتناب می‌کند و در عوض دارای ،مت‌های نشیمن است که در سرتاسر زمین آن کشیده شده‌اند و هرکدام نمایی از مناطق مختلف در فضای باز را ارائه می‌دهند.

خانه 8 حیاط پس از اینکه داوران تحت تأثیر طراحی «متفکرانه و بازیگوش» و «طرز قرار گرفتن در بافت موجود خود» قرار گرفتند، برنده خانه شهری سال سال در جوایز Dezeen 2022 شد.

درباره خانه 8 حیاط بیشتر بد،د ›


منبع: https://www.dezeen.com/2022/12/05/top-10-،uses-2022-review/