درایو دیسک سخت ویکی پدیا، دانشنامهٔ آزاد

یک انتهای کابل داده ساتا را به پشت درایو جدید و انتهای دیگر آن را به مادربورد وصل کنید. شکاف‌های مادربورد عموماً در طرفین جانبی و نزدیک به جلوی رایانه قرار دارند و به طور معمول در دسته‌های دو تا شش عددی هستند. اگر می‌خواهید درایو جدید را در کنار درایو قدیمی به سیستم اضافه کنید، فرایند کار کمی پیچیده‌تر خواهد بود.

  • هنگامی که فایل‌هایی را در هارد دیسک‌های خارجی ذخیره می‌کنید، یافتن فایل مورد نظر شما می‌تواند دردسرساز باشد.
  • تولیدکنندگان دیسکها سخت ظرفیت دیسکها را با استفاده از پیشوندهای سیستم SI مگا، گیگا، ترا معین می‌کنند که به اختصار به صورت M, G، T بیان می‌شوند.
  • بعد از ۱۹۸۰ شرکت سی گیت تکنولوژی نوع ST-۵۰۶ را ساخت که اولین دیسک سخت ۵٫۲۵ اینچی با ظرفیت ۵ مگا بایت بود.

هاردهای ۷۲۰۰ دور بر دقیقه تقریبا ۳۰ درصد سریع‌تر از مدل‌های ۵۴۰۰ هستند؛ اکثر هارد اکسترنال‌ها و اینترنال‌ها عادی بازار از نوع ۵۴۰۰ هستند با این حال با پرداخت هزینه بیشتر قادر به خرید مدل‌های اینترنال دسکتاپی و رومیزی نیز خواهند بود. بر خلاف SSD‌ها هاردها در ظرفیت‌های بسیار بالایی تولید و عرضه می‌شوند. عموما در کامپیوترها کاربر قادر به اتصال بیش از یک هارد دیسک به مادربرد است اما این امکان در لپ‌تاپ‌ها عموما وجود ندارد؛ بنابراین باید پیش از انتخاب هارد به ظرفیت و کاربرد آن دقت کنید. اگر قاب هارد اکسترنال را باز کنید در داخل آن یک هارد اینترنال را مشاهده خواهید کرد. برخی از افراد با خرید یک قاب مناسب، هارد اینترنال خود را به اکسترنال تبدیل کرده و از آن برای ذخیره اطلاعات استفاده می‌کنند. هارد دیسک یا HDD (Hard Disk Drive) را می‌توان بزرگترین قطعه سخت‌افزاری در کامپیوتر دانست که وظیفه ذخیره اطلاعات را بر عهده دارد.

گام دوم: تصمیم‌گیری در مورد انتقال سیستم‌عامل یا نصب مجدد آن

پس مهم‌ترین تفاوت هاردهای HDD و SDD سرعت و قیمت آن بوده که براساس حجم اطلاعات و فضای موردنظر و مکان استفاده یک از این دو نمونه را می‌توانیم انتخاب کنیم. SSD یا دیسک حالت جامد است که می‌تواند اطلاعات را به صورت مستقیم و با سرعت بسیار زیادی حفظ و نگهداری کند. به زبانی ساده‌تر می‌توان گفت هاردهای SSD نسخه پیشرفته با ابعاد بزرگ فلش مموری است که قادر است داده‌ها و اطلاعات زیادی را در خود ذخیره کند.

محفظه هارد دیسک لپ تاپ (Adaptec)

در این قسمت به مهمترین معیارها و نکاتی که هنگام خرید هارد داخلی یا اینترنال باید در نظر داشته باشید، خواهیم پرداخت. اما اگر دیسک کنترلر داده ای را برای ذخیره کردن به هارد دیسک بفرستد ، در این صورت کنترل کننده مرکزی وظیفه دارد داده ها را تک به تک به هد ارسال کند تا قسمت هد این داده ها را به صورت صفر و یک در فضا های ذخیره سازی دیسک ذخیره کند . ذخیره به این صورت است که هد نوشتن ، مکان های داده موجود بر روی پلاتر را طبق دستور صفر یا یک بودن ، تغییر قطب می دهد . حال قسمت کنترل کننده مرکزی وظیفه دارد تا بازوی مکانیکی هد را به قسمت های مختلف دیسک هدایت کند . زیرا امکان دارد داده های یک فایل در مکان های مختلفی بر روی دیسک ها ذخیره شوند ، بنابراین بازوی مکانیکی ممکن است بین قسمت های مختلف پلاتر جابجا شود.

1# انواع هارد اینترنال (Internal Hard)

در‌واقع این درایو قادر است تا 2 ترابایت داده را در خود جای دهد و سپس با استفاده از 8 گیگابایت حافظه کش حالت جامد این امکان را به شما بدهد تا بتوانید مقدار استفاده از هر داده را ببینید و با سرعت بیشتری به آن‌ها دسترسی داشته باشید. به طور کلی با ضمانت 5 ساله و قیمت مناسب به راحتی می‌توان فهمید که چرا این مدل درایو یکی از بهترین هارد دیسک‌هایی است که امروزه می‌توانید خریداری کنید. ارتقا فضای ذخیره سازی در لپ تاپ می‌تواند دشوار باشد، زیرا هارد دیسک‌ها بسیار کوچک‌تر هستند.